- Kienyeji chickens are mostly free range, meaning they scavenge for all sort of foods from greens, worms to grains.
- The meat has higher levels of nutrients and less fat.
Whole Kienyeji Chicken – per Kg
1,350.00 /=
Price Summary
- 1,350.00 /=
- 1,350.00 /=
- 1,350.00 /=
Great nutritional value and an unmatched taste.
Be the first to review “Whole Kienyeji Chicken – per Kg” Cancel reply
Delivery cost not included
Related Products
Whole Broiler Chicken – per 1.3Kg
The meat is guaranteed to be juicy and tender
Goat Ribs – per Kg
It has a sweet, slightly gamy flavor that many people absolutely love
Goat Leg – per Kg
It has a sweet, slightly gamy flavor that many people absolutely love
Shoulder Blade (Gichiri) – per Kg
Yields cuts known for their rich, beefy flavor.
Cubes on Bone – per Kg
Gives an excellent mouth-feel when cooked in a variety of ways.
Bones for Soup – per Kg
Bone soup is an excellent source of collagen, a protein found in connective tissue.
Recently Viewed
Rose Coco – per Kg
Packed with protein, fiber, B vitamins, iron, potassium and are low in fat
Tangy Twist – Orange Basil – per Litre
This juice is not only delicious and hydrating but also offers a unique combination of flavors and health benefits, making it a great choice for those looking to try something new and nutritious.
Sagaa – per bunch
It contains abundant Vitamin A which helps in improving eyesight
Orange Juice- per Litre
Fresh orange juice is an incredibly nutritious and refreshing beverage. It provides a powerful dose of vitamin C, antioxidants, and other essential nutrients that support immune health, skin health, digestion, and heart health. It’s an excellent addition to a balanced diet, especially when consumed in moderation as part of a healthy, active lifestyle.
Rib Eye On Bone – per Kg
These are tender cuts, juicy, and of course very flavorful
Large Cabbage – per piece
Tastes great and can be used in many different ways.
Turmeric – per Kg
Turmeric is widely used in cooking and gives curries their flavor and yellow color
Pickle Onion – per Kg
A good source of soluble fiber which helps us to lose body fat.
Passion Juice – per Litre
Its refreshing taste and health benefits make it a popular choice for a revitalizing drink.
Dill – Per Bunch
Used fresh or dried for flavouring soups, salads, sauces, fish, sandwich fillings
Card
Accompany your shopping for a loved one with a card and pass a sweet message.
Cherry Tomatoes – per pkt
They are full of vitamins and minerals that promote excellent health
Leeks – per Kg
Adds a unique, sweet, and mild onion flavor to a huge range of dishes.
There are no reviews yet.