- Sugarcane is rich in antioxidants so it helps fights infections and boost the immunity.
- It’s rich in iron, magnesium, calcium and other electrolytes
Sugarcane – per Stick
250.00 /=
Price Summary
- 250.00 /=
- 250.00 /=
- 250.00 /=
Great for dehydration.
Be the first to review “Sugarcane – per Stick” Cancel reply
Delivery cost not included
Related Products
Unripe Apple Mango – per Kg
Unripe mangoes are the firm greener version of the juicy ripe one
Plantain – per Dozen
Plantain bananas are an excellent source of vitamins and minerals.
Maadafu -per piece
Coconut water will quench your thirst at the same time giving you a range of benefits.
Tangerines (Thandara Local) – per Kg
Tangerines are a popular citrus fruit due in part to their strong, sweet flavor
Jack Fruit – per piece
It is high in fibre content, vitamin C, potassium and magnesium.
Ripe Apple Mangoes – per Kg
Mangoes are tasty and easy to add to your diet as part of smoothies and many other dishes.
Bananas (Unripe) – per piece
Fiber-rich foods like cooked green bananas can be very filling.
Yellow Passion Fruit – per Kg
It has a unique, intense, aromatic flavor as a characteristic
Imported Tangerines – per Kg
Tangerines are a popular citrus fruit due in part to their strong, sweet flavor
Tree Tomato – per Kg
- It is fortified with many nutrients that help improve the immune system.
Pixies – per Kg
Pixies are yellow-orange in colour, seedless, easy to peel, tasty and highly nutritious.
Recently Viewed
Passion Juice – per Litre
Its refreshing taste and health benefits make it a popular choice for a revitalizing drink.
Groundnuts (Small) – per Kg
They have a nutty taste and creamy texture.
Bok Choy – per Kg
It’s easy to prepare and makes a tasty addition to soups, stir-fries among others
Baby Spinach – Per Bunch
It is more softer and the stalks are smaller than spinach
Pineapple (Uganda) – per piece
Pineapple is a fruit that is rich in vitamin C
Parsley – Per Bunch
Commonly used to elevate the flavor of dishes like soups, salads, and fish recipes.
Carrots – per Kg
They are an excellent source of vitamin A and add color to a meal
Tangy Twist – Orange Basil – per Litre
This juice is not only delicious and hydrating but also offers a unique combination of flavors and health benefits, making it a great choice for those looking to try something new and nutritious.
Ripe Bananas – per piece
It is a tropical fruit that’s quite popular all over the world.
There are no reviews yet.