- Sugarcane is rich in antioxidants so it helps fights infections and boost the immunity.
- It’s rich in iron, magnesium, calcium and other electrolytes
Sugarcane – per Stick
250.00 /=
Price Summary
- 250.00 /=
- 250.00 /=
- 250.00 /=
Great for dehydration.
Be the first to review “Sugarcane – per Stick” Cancel reply
Delivery cost not included
Related Products
Maadafu -per piece
Coconut water will quench your thirst at the same time giving you a range of benefits.
Bananas (Unripe) – per piece
Fiber-rich foods like cooked green bananas can be very filling.
Gooseberry – per Pkt
- Gooseberries are small nutritious fruits that offer many health benefits.
Ripe Apple Mangoes – per Kg
Mangoes are tasty and easy to add to your diet as part of smoothies and many other dishes.
Ngoe Mangoes – per Kg
Mangoes have vitamin content that ensures the overall health of the body.
Blueberries – per Pkt
- Blueberries are high in potassium and vitamin C.
Tree Tomato – per Kg
- It is fortified with many nutrients that help improve the immune system.
Unripe Apple Mango – per Kg
Unripe mangoes are the firm greener version of the juicy ripe one
Local Green Oranges – per Kg
Oranges are popular due to their natural sweetness
Recently Viewed
Unripe Apple Mango – per Kg
Unripe mangoes are the firm greener version of the juicy ripe one
Chicken Thigh with Drumstick – per Kg
“They are extremely forgiving when it comes to cook time”.
Fresh Wairimu – per Kg
High in dietary fiber, which helps promote digestive health
Kienyeji Eggs – per Tray
Eggs are a versatile food and a great source of protein
Karela Juice – per Litre
It’s typically consumed on an empty stomach for maximum effect, but can be sweetened with lemon, honey, or ginger to balance the flavor.
Radish – per bunch
Its sharp taste offers a unique culinary experience
Mango Juice – per Litre
Mango juice is rich in vitamins A, C, that are essential minerals for the body. It has a sour and sweet taste, delicious taste. It is a refreshing and hydrating beverage. It helps maintain fluid balance in the body, which is especially needed during hot weather or physical activity.
Red Pepper (Hoho) Per Piece
They can be eaten either raw or cooked.
Sugar Snaps – per pkt
Sugar snap peas are delightfully crisp and sweet.
Chinese Cabbage – per piece
A good source of many essential vitamins.
Dill – Per Bunch
Used fresh or dried for flavouring soups, salads, sauces, fish, sandwich fillings
Lentils – per Kg
Lentils add essential vitamins, minerals, and fiber to the diet
Local Green Oranges – per Kg
Oranges are popular due to their natural sweetness
Parsley – Per Bunch
Commonly used to elevate the flavor of dishes like soups, salads, and fish recipes.
There are no reviews yet.