- The apple is one of the pome (fleshy) fruits and have a fairly round shape.
- Apples provide vitamins A and C, carbohydrates, and fibre.
Red Apple – per kg
450.00 /=
Price Summary
- 450.00 /=
- 450.00 /=
- 450.00 /=
Apples are rich in fiber and antioxidants
Be the first to review “Red Apple – per kg” Cancel reply
Delivery cost not included
Related Products
Ripe Apple Mangoes – per Kg
Mangoes are tasty and easy to add to your diet as part of smoothies and many other dishes.
Coconut – per piece
Coconut flesh or “meat”is aromatic, chewy in texture and rich in taste
Raspberry – per Pkt
Raspberries are rich in zinc, potassium and iron
Yellow Passion Fruit – per Kg
It has a unique, intense, aromatic flavor as a characteristic
Maadafu -per piece
Coconut water will quench your thirst at the same time giving you a range of benefits.
Imported Tangerines – per Kg
Tangerines are a popular citrus fruit due in part to their strong, sweet flavor
Green Passion Fruit – per Kg
It has a unique, intense, aromatic flavor as a characteristic
Unripe Apple Mango – per Kg
Unripe mangoes are the firm greener version of the juicy ripe one
Green Bananas (Matoke) – Dozen
Fiber-rich foods like cooked green bananas can be very filling.
Recently Viewed
Kienyeji Eggs – per Tray
Eggs are a versatile food and a great source of protein
Fresh Sugarcane Juice – per Litre
Sugarcane juice is rich in glucose thus it serves as an energy booster.
Thyme – Per Bunch
Thyme provides more than just flavor to your favorite meals.
Small Cabbage – per piece
Tastes great and can be used in many different ways.
Grape Fruit – per piece
Grapefruits provide one with vitamin C, fiber flavonoids and other amazing health benefits
Tree Tomato – per Kg
- It is fortified with many nutrients that help improve the immune system.
Unripe Apple Mango – per Kg
Unripe mangoes are the firm greener version of the juicy ripe one
Red Pepper (Hoho) Per Piece
They can be eaten either raw or cooked.
Radish – per bunch
Its sharp taste offers a unique culinary experience
Local Green Oranges – per Kg
Oranges are popular due to their natural sweetness
Large Cabbage – per piece
Tastes great and can be used in many different ways.
Sagaa – per bunch
It contains abundant Vitamin A which helps in improving eyesight
Celery – per Kg
Its crisp, juicy stalks with endless fibers pack so much flavor into each juicy bite
There are no reviews yet.